سبدخرید

محصولات پرطرفدار

برنامه نویسی اندروید

Android Programming

20 تیر · kanoonte · بدون دیدگاه

برنامه نویسی اندروید

 

دوره ویدئویی آموزش Z to A برنامه نویسی اندروید (پروژه محور ...

اندروید چیست ؟

اندروید یک سیستم‌عامل موبایل است که وظیفه برقراری ارتباط میان سخت‌افزار گوشی موبایل و ما را بر عهده دارد.اندروید درواقع محبوب‌ترین سیستم‌عامل گوشی‌های جهان در حال حاضر است.

اندروید (Android) سیستم‌ عاملی متن‌ باز است که بر پایه هسته لینوکس توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. متن باز بودن اندروید به این معنا است که سورس کد اصلی آن در دسترس عموم قرار دارد. یعنی برای استفاده از آن نیازی به دریافت مجوز و یا صرف هزینه نیست. متن باز بودن اندروید باعث می‌شود که سورس کد اصلی آن به راحتی در اختیار کاربران و توسعه دهندگان مختلف در سرتاسر جهان قرار گیرد. این ویژگی باعث می‌شود اندروید توسط توسعه دهندگان بیشماری بررسی شود و در نهایت ارتقا یابد.

به دلیل متن‌ باز بودن و سایر ویژگی ‌های اندروید، حضور این سیستم عامل به گوشی‌‌های هوشمند محدود نشده است و دستگاه‌های زیادی مانند تبلت ها، یخچال‌ ها، ساعت ها، تلویزیون‌ها و سایر دستگاه‌های هوشمند از آن استفاده می‌کنند. در واقع اندروید بر اساس هسته لینوکس توسعه داده شده است. بنابراین وظایفی مانند بهینه سازی حافظه، ارتباط بخش‌های نرم افزاری با سخت افزار، مدیریت پردازش‌ها و… توسط هسته لینوکس پردازش می‌شود.

 

آموزش برنامه نویسی اندروید مهارتی برای ورود به بازار کار برای جوانان :

امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند در میان مردم، برنامه نویسی اپلیکیشن‌های کاربردی برای سیستم عامل‌های این دستگاه‌ها به یکی از پردرآمدترین شغل‌ها تبدیل شده است. با توجه به این موضوع، افراد زیادی به یادگیری برنامه نویسی در این زمینه علاقه مند شده اند.

شاید شما هم تصمیم خود را گرفته اید که اولین گام خود را برای ورود به این بازار بزرگ بردارید ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید! همچنین سوال‌های زیادی در ذهنتان شکل گرفته است و به دنبال پاسخی مناسب برای آن‌ها هستید. سوالاتی از جمله برنامه نویسی اندروید چیست، بازار کار اندروید در ایران چگونه است ، پیش نیازهای برنامه نویسی اندروید چیست و سوالات زیادی از این قبیل …
پلتفرم android

چرا باید برنامه نویس اندروید شویم؟

 

تا به‌ حال به این موضوع فکر کرده ‌اید که جهان بدون گوشی‌های هوشمند چگونه خواهد بود؟ تصور دنیای امروزی بدون گوشی‌های هوشمند برای ما کار چندان ساده ای نخواهد بود. زیرا میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند در میان مردم بیش از پیش در حال افزایش است و مردم روز به روز به آن‌ها وابسته‌تر می‌شوند. امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. این نیازها کوچکترین و متداول‌ترین کارهای افراد را هم شامل می‌شوند. از جمله خرید کردن، درخواست تاکسی، برقراری ارتباط، انجام امور مالی و…. .

بنابراین با ظهور گوشی‌های هوشمند به ویژه گوشی‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، بازاری جدید و بزرگ برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان ایجاد شد. به تدریج با افزایش کاربرد این دستگاه‌ها در میان مردم و احساس نیاز به نرم افزارهای مختلف، بازار اپلیکیشن‌های موبایل روز به روز گسترده‌تر شد و بسیار رونق گرفت. بر این اساس برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایلی به یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین شاخه‌های برنامه نویسی تبدیل شود. تاکنون سیستم عامل‌های مختلفی مانند Symbian، BadaOs و… برای گوشی‌های موبایل ارائه شده اند، اما نتوانستند در میدان رقابت با سیستم عامل‌های دیگر دوام بیاورند.

 

سیستم عامل اندروید

طی سال هایی که از تولدش می‌گذرد توانسته است از تمام رقبای خود در این میدان پیشی گیرد. این سیستم عامل به پرکاربردترین و محبوب‌ترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند تبدیل شده است. امروزه اندروید توانسته است بیش از ۷۳ درصد از بازار سیستم عامل‌های گوشی هوشمند را در اختیار خود درآورد. سیستم عامل iOS با کسب حدود ۱۷ درصد از این بازار در حال تعقیب اندروید است. اگر سایر دستگاه‌های همراه مانند تبلت، گجت‌های هوشمند و… را به این آمار اضافه کنیم، اختلاف این دو سیستم عامل بسیار بیشتر خواهد شد. بر این اساس اندروید توانسته است به عنوان فراگیرترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند، تبلت ها، گجت‌ها و… شناخته شود.

 

آموزش برنامه نویسی اندروید | نوین دانش پژوهان

 انعطاف پذیری سیستم عامل اندروید

برنامه نویسان می‌توانند هر چه سریعتر و راحت‌تر اپلیکیشن هایی را توسعه دهند که از تمام ویژگی‌ها و توان یک گوشی هوشمند بهره ببرند. البته انعطاف‌ پذیر بودن این سیستم عامل فقط به این معنا نیست که سازندگان یا توسعه دهندگان می‌ توانند در آن تغییراتی ایجاد کنند. بلکه به این معنا است که اندروید محدودیتی را بر کاربران خود اعمال نمی‌کند. بنابراین آن‌ها قادر خواهند بود که با نصب نرم افزارهای مختلف سیستم‌های اندرویدی خود را شخصی سازی کنند.

این عوامل دست به دست یکدیگر دادند تا صنعت توسعه اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند، وارد مرحله جدیدی شود. با توجه به این دلایل فروشگاه‌های بسیار زیادی به منظور عرضه اپلیکیشن‌های گوشی‌های همراه از جمله Google Play، App Store و… ایجاد شدند. در این فروشگاه‌ها توسعه دهندگان و شرکت‌های زیادی در حال ارائه اپلیکیشن‌های مختلف و کسب درآمد هستند. استقبال مردم از خدمات این نرم افزارها باعث شده است که روز به روز به شمار آن‌ها اضافه شود. تا جایی که کسب و کارهای زیادی برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان و کاربران خود، به توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی روی آورده اند.

 

چرا برنامه نویسی موبایل خاص است؟

یکی از جذاب ترین قسمت های توسعه نرم افزار، همیشه برنامه نویسی موبایل بوده است. اما چرا؟

زیرا برنامه نویسی موبایل یک فرصت بسیار طلایی برای تیم های توسعه دهنده انفرادی (یه نفره) به وجود می آورد که میتوانند اپلیکیشن های واقعی، قابل استفاده و به درد بخور را در یک دوره زمانی نسبتا کوتاه تولید کنند. همچنین یک فرصت کارآفرینی را به وجود می آورد که بسیاری از برنامه نویسان میتوانند به آن برسند.

قصد ندارم بگویم که یک توسعه دهنده نرم افزار نمیتواند یک صفحه وب یا برنامه دسکتاپ را به تنهایی بسازد، اما برنامه نویسی موبایل بسیار قابل دسترس تر است زیرا از اپلیکیشن های موبایل انتظار میرود که کوچک و منحصر به فرد باشند.

چرا برنامه نویسی موبایل خاص است

حتی در دنیای بازی ها، بازی های موبایل هم میتوانند ما را به دنیای ساده تری که قبل از به وجود آمدن گرافیک های سه بعدی و پایگاه های بزرگ کد وجود داشت، برمیگرداند. یعنی بازی های سبک Retro که دوران اوج خودشان را خیلی وقت پیش گذرانده اند، هنوز روی موبایل دارای طرفداران زیادی هستند. در صورتیکه روی پلتفرم های دیگر زیاد پذیرفته شده نیستند.

به هر حال، برنامه نویسی موبایل موارد بیشتری از یک فرصت برای ساختن اپلیکیشن های شخصی پیش روی شما میگذارد، با اطمینان زیاد میتوان بحث کرد که آینده توسعه دهندگی به همین سمت در حال حرکت است. زیرا موبایل ها دارند قسمت های بیشتری از زندگی ما را اشغال میکنند. شما میتوانید به یک توسعه دهنده موبایل تبدیل شوید که خودش اپلیکیشن تولید میکند یا برای کمپانی های دیگر مشغول به کار است.

در این مقاله بررسی میکنیم که برنامه نویسی موبایل چیست؟ تعدادی از پلتفرم های اصلی در این حوزه را بررسی میکنیم و مقداری درباره تکنولوژی ها و توسعه آنها توضیح میدهیم. پس اگر به این حوزه علاقه دارید این مقاله را تا انتها دنبال کنید زیرا مطالب خوبی را برای شما آماده کردیم.

 

اصلی ترین پلتفرم های برنامه نویسی موبایل

از زمانی که کامپیوتر ها اختراع شده اند، تنها تعداد کمی پلتفرم مجزا برای برنامه نویسی موبایل وجود داشته است. اما تا همین اواخر، توسعه اپلیکیشن ها زیاد مورد توجه قرار نگرفته بود و هیچ پلتفرم جامعی برای آن وجود نداشت. این شرایط با معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷ تغییر کرد. بعد از این اتفاق بود که میتوانیم بگوییم بازار برنامه نویسی موبایل رونق گرفت و توانست بازاری برای خودش بسازد.

در ابتدا Windows CE معرفی شد که خوب هم به نظر میرسید اما نتوانستند مسیر درستی را پیش ببرند. سپس Blackberry طوری وارد بازار شد که انگار میخواهد دنیا را تصرف کند، شاید برای مدت کمی هم موفق به انجام این کار شد. اما امروزه، حداقل تا زمان نوشته شدن این مقاله، دو مدعی اصلی در این زمینه وجود دارند و بقیه پشت سر اینها قرار میگیرند.

 

iOS

ios پلتفرم

وقتی وارد پلتفرم های توسعه اپلیکیشن موبایل میشویم، تقریبا میتوانیم از iOS به عنوان “غول مرحله آخر” یاد کنیم. به این دلیل که این پلتفرم بود که توانست برنامه نویسی موبایل را به عصر جدید بیاورد و مفهوم کاملی از این که دستگاه های موبایلی چگونه باید باشند را به ما انتقال داد.

iOS یک پلتفرم اختصاصی است که توسط کمپانی اپل (Apple) ساخته شده و بصورت اختصاصی روی دستگاه هایی که همین شرکت تولید میکند، اجرا میشود. در زمان نوشته شدن این مقاله، iOS روی iPhone، iPod، iPad، Apple Watch و Apple TV اجرا میشود. اما من انتظار دارم در آینده دستگاه های بیشتری ساخته شوند که از iOS استفاده کنند. iOS بر پایه Darwin  و OS X ساخته شده است و هسته ای بسیار شبیه به Unix دارد.

این پلتفرم تعدادی از فرم ورک های مهم را با OS X سهیم است، رابط کاربری آن هم بر اساس Apple Cocoa UI ساخته شده است که در اپلیکیشن های OS X از آن استفاده میشود. البته این رابط کاربری دوباره طراحی شده است که روی دستگاه های لمسی به راحتی کار کند که به آن Cocoa Touch گفته میشود.

Apple برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ها ابزار ها و کتابخانه های مختلفی را تولید کرده است. البته برای ساخت اپلیکیشن های اپل حتما نباید از این ابزار ها استفاده کنید، بلکه ابتدا لازم است یک کامپیوتر Mac داشته باشید که که OS X روی آن اجرا شود تا بتوانید نرم افزار های خودتان را بسازید.

 

Android

پلتفرم android

اگر نخواهیم برای iOS برنامه بسازیم، پس حتما برای اندروید (یا شاید هردوی آنها) برنامه نویسی میکنیم. اندروید دومین “غول” در زمینه پلتفرم های موجود برای برنامه نویسی موبایل است. اندروید یک مقدار دیرتر وارد بازی شد، یعنی اولین بار در سپتامبر ۲۰۰۸ معرفی شده است. یعنی تقریبا یک سال بعد از iOS، اما اکنون سهم بسیار زیادی از بازار موبایل را در اختیار دارد.

در حقیقت اندروید یک سیستم عامل است که دارای بزرگترین سهم از بازار گوشی های موبایل است. بزرگی این سهم به اندازه ۸۰ درصد از بازار میباشد (در مقایسه با سهم ۱۸ درصدی اپل). این عددها شاید کمی گول زننده باشند، چون بازار اندروید بخش بندی شده است و شامل گوشی ها و دستگاه های بسیار زیادی میشود که توسط سازندگان مختلف ساخته میشوند و نسخه های مختلفی از سیستم عامل اندروید را اجرا میکنند.

 

 

این تفاوت اصلی میان اندروید و iOS است:

  • اندروید، که توسط گوگل پشتیبانی میشود، یک سیستم عامل باز است. اما iOS که توسط اپل پشتیبانی میشود، اینگونه نیست.
  • هرکسی میتواند یک دستگاه اندرویدی بسازد و این سیستم عامل طوری طراحی شده است که بتواند روی انواع مختلفی از پلتفرم های سخت افزاری و دستگاه های مختلف با اجزا و توانایی های بسیار متفاوت اجرا بشود.
  • iOS طوری طراحی شده است که فقط و فقط روی تعدادی از دستگاه های ساخت Apple اجرا بشود.
  • اندروید روی هسته لینوکس ساخته شده است و سورس کد اندروید هم بصورت متن باز توسط گوگل معرفی شده است. همانند اپل، اندروید هم تعدادی ابزار تخصصی برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی و برنامه نویسی موبایل معرفی کرده است. اما باز هم شما نیاز ندارید که فقط از آنها استفاده کنید. اما همانطور که در بقیه مقاله های سایت هم اشاره کردیم، زبان مورد نیاز برای ساخت اپلیکیشن های اندروید، جاوا است.

 

کانون فناوری کودک و نوجوانان

اولین مجری برگزاری ترمیک دوره های فناوری های نوین ، برنامه نویسی ، دیجیتال گرافیک ، اینترنت امن برای کودکان و نوجوانان و مربیان با رویکرد مهارت و پروژه با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نشر دیجیتال شماره های تماس : 02144726474 -02166055853 09124892965- 09120262898
logo-samandehi

شرکت طرح پردازان ایمن گستر

کانون فناوری کودک و نوجوان

تماس با ما