سبدخرید

محصولات پرطرفدار

برگزاری همایش امنیت کودک در فضای مجازی در انجمن علمی عرفان اسلامی

برگزاری همایش امنیت کودک در فضای مجازی در انجمن علمی عرفان اسلامی

کانون فناوری کودک و نوجوان

دورهمی معنوی با موضوع امنیت کودک و نوجوان در فضای مجازی شنبه ۲۹ دی ماه با حضور اساتید کانون فناوری کودک و نوجوان در محل انجمن برگزار گردید.
در آغاز این دورهمی معنوی دکتر داورنیا از مجریان طرح معنویت برای همه به ضرورت پرداختن به موضوعات کاربردی و عملیاتی در حوزه کودک و نوجوان اشاره کرده و تاکید کردند در دنیای مدرن و عصر ارتباطات تربیت مربیان آگاه تواتمند و هوشمند و متخلق به اخلاق الهی در دستور کار این گروه قرار دارد.
بر همین اساس از هر طرح وایده ای که همسو با اهداف انجمن عرفان اسلامی بوده و درجهت بالابردن آگاهی علمی و معنوی آحاد جامعه باشد استقبال کرده و می کوشد گامهای موثری برای بهبود کیفیت زندگی و غنا بخشیدن به آن بردارد.
ایشان تاکید کردند معنویت و عرفانی که که ما از آن سخن می گوییم برگرفته از عرفان اسلامی وشیعی مبتنی بر آموزه های قرآنی وروایی است.
عرفانی پویا و حماسی که انسان را از کنج خانه و خانقاه به بطن جامعه می کشاند تا در کنار اصلاح فردی مصلح اجتماعی هم باشد.
با توجه به مقتضیات عصر حاضر وپیشرفت تکنولوژی و ارتباطات و ضرورت پرداختن به سواد رسانه ای در دنیای امروز ما نیز معتقدیم با سواد کسی هست که از آموخته ها و اندوخته هایش در جهت تغییر زندگی گام بر دارد.

وی خاطر نشان کرد طرح معنویت برای همه با تاکید بر مولفه های خودشناسی، خودآگاهی، حقیقت طلبی تقویت عزم واراده، خویشتنداری، مهربانی، پرهیز از قضاوت وپیشداوری، تقویت روحیه پرسشگری و… می تواند مربیان و درعین حال کودکان و نوجوانان را در عصر حاضر مجهز به ابزار حضور در عرصه تکنولوژی و فناوری گرداند. مولفه حقیقت طلبی و پرسشگری یکی از مهمترین مولفه هایی هست که گروه معنویت برای همه برآن تاکید دارد. تربیت انسانهای متفکر، حقیقت طلب و پرسشگر در دنیایی که واقعیت حقیقی و مجازی درهم آمیخته است.
ایشان خاطر نشان کرد ازکودک و نوجوان برای انتخاب هایشان چرایی ودلیل طلب کنید. و آنها را به فکر و تامل وادارید:
چراین فیلم را انتخاب کردی؟
این فیلم یا بازی چه ویژگیهایی داشتند؟
چه سبک زندگی را ترویج کردند؟
بنظرت هدف ازساخت این فیلم وبازی چه بوده؟
یا از خودمان بعنوان مربی والگو بپرسیم:
چرا من در فضای مجازی حضور دارم ؟
وبسیاری چراهای دیگر و پاسخ به آنها ….

کانون فناوری کودک و نوجوان

 

درادامه این بحث خانم مهندس رشاد مدیر آموزش گروه کلیک کودک گفتند: محور اصلی نشست ما بررسی امنیت کودک و نوجوان در فضای مجازی و راهکارهای رسیدن به این امنیت است. مؤسسه کلیک کودک مجموعه ای است که به این موضوع ورود کرده و این موضوع را یکی از سرفصل های کارگاه کودک و هوش معنوی قرار داده.

در حال حاضر ارتباط افراد خانواده با یکدیگر بشدت رو به کاهش است حتی زمانی که همه در منزل هستند، زیرا غالب وقت آنها به بررسی موبایل و تبلت و …. صرف میشود و این موجب شکاف در خانواده خواهد شد.

مشکل از آنجاست که ما روش استفاده صحیح از تکنولوژی را نیاموخنه ایم و به جای آنکه تکنولوژی در اختیار ما باشد ما در اختیار تکنولوزی قرار گرفته ایم.

راه حل این مشکل بالا بردن سطح آگاهی والدین و تربیت کودکان هوشمند است، والدین و مربیان در این میان باید نقش آگاهی بخشی و تثبیت زیر ساختها را داشته و تفکر انتقادی کودک و روحیه پرسش گری و حقیقت جویی او را افزایش دهند.

یکی از نکات مهم برای والدین آن است که سواد رسانه والدین باید بیشتر از کودکان باشد، والدین و مربیان باید آگاه تر از کودکان و نوجوانان باشند؛ حتی بهتر آن است که فرزندان ما در امور مجازی وابسته و محتاج اطلاعات ما باشند و بجای آنکه سؤالات خود را از دوستانش بپرسد از والدین سؤال کند.

نکته دیگر آنکه فرزندانمان را عادت دهیم برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش کنند، حتی بازی ها و برنامه های رایانه ای خود را خود بسازند، اینگونه کسب مهارت میکنند.

نکته دیگر استفاده از ابزارهای کنترلی است تا والدین بتوانند استفاده فرزند خود از فضای مجازی را کنترل کنند. توجه داشته باشیم این فضای مجازی نیست که دغدغه آور است بلکه نا آگاهی ما آن را تبدیل به معضل و دغدغه میکند.

کانون فناوری کودک و نوجوان

در ادامه این نشست آقای مهندس

 

حبیبی کارشناس ارشد شبکه های کامپیوتری و امنیت اطلاعات سخنان خود را اینگونه مطرح کردند: کودک امروزه از لحظه تولد و حتی پیش از آن، با گوشی های موبایل سرو کار دارد، از همان لحظات نخست همه را در حال تصویر برداری از خود و به اشتراک گذاشتن آن در فضاهای مجازی میبیند؛ هنگامیکه بزرگ میشود نیز به راحتی خود صاحب گوشی، تبلت، رایانه شده و وارد فضای مجازی میگردد. اینگونه است که میگویند فضای سایبری و مخاطرات کودکان را احاطه کرده است.

ما در مقابله با این دنیای مجازی دو راه پیش رو داریم : ۱/ مقابله و تحریم ۲/ آگاهی رسانی ؛بدیهی است که راه دوم مناسب و بهتراست.

امنیت یعنی حفاظت از دارایی های ارزشمند، ما دارایی های مادی خود را اعم از منقول و غیر منقول بطور ویژه محافظت و نگهداری میکنیم؛ اما نحوه نگهداری و حفاظت از اطلاعات سیستم های مرتبط با فضای مجازی خود را نمی دانیم، در حالیکه دستگاه های مرتبط با اینترنت به طور دائم در معرض حملات سایبری وهک شدن هستند.
شبکه های اجتماعی و وفضاهای مجازی در حال حاضر تبدیل به بستری ازز زندگی ما شده است و این تهدیدی است که با آگاهی ما میتواند تبدیل به فرصت شود.

ما با نکات امنیتی گوشی خود چقدر آشنا هستیم؟ با اصطلاحات: کی لاگر؛ جاسوس افزار؛ فیشینگ؛ قسمت تاریک وب Darkweb ؛ و… چقدر آشنا هستیم؟

باید مهارتهای جهانی مرتبط با اینترنت و رایانه را آموخت؛ الان در دنیا آموزش ekids وجود دارد که مهارتهای هفت گانه کار با رایانه و اینترنت را مخصوص رده سنی ۷ تا ۱۲ سال آموزش می دهد.

 

ودر پایان این نشست آقای مهندس حبیبی  در بیانات خود آوردند: با توجه به اینکه فضای مجازی پیرامون ما را بطور کامل احاطه کرده است؛ چگونه باید از آن استفاده کرد تا این تهدید تبدیل به فرصت شده و بجای آنکه دغدغه والدین کنترل کودک باشد؛ کودک خود بطور منطقی با این موضوع برخورد کند.

با توجه به اینکه روش سلبی راه حل مناسب برای این حل مشکل نیست؛ باید با استفاده از دو روش: کنترل و هدایت کودکان جهت استفاده بهینه از این ابزار، مشکل را حل نمود .

وظیفه والدین و حتی خود کودک و نوجوان است که بدانند اگر احتمال بروز خطایی می رود بتوانند مانع آن شوند و از آن پیشگیری کند. از دیگر سو باید فرزندان خود را هدایت کنیم بسوی استفاده بهینه از این ابزار.

می توان از این روش استفاده کرد که برای کودک و نوجوان جذاب هم هست و عنوان آن آموزش برنامه نویسی به آنهاست. در حقیقت ما از ابزارهای دیجیتال استفاده کرده و به کودک برنامه نویسی می آموزیم تا او خود یک سری از مسائلش را حل کند.

باید با تکنولوژی همراه شد و درباره آن آگاهی پیدا کرد .آگاهی رسانی یک فرآیند تکرار پذیر است؛ همانگونه که انبیاء هم برای تکرار آمده اند.

کانون فناوری کودک و نوجوان

کانون فناوری کودک و نوجوانان

اولین مجری برگزاری ترمیک دوره های فناوری های نوین ، برنامه نویسی ، دیجیتال گرافیک ، اینترنت امن برای کودکان و نوجوانان و مربیان با رویکرد مهارت و پروژه با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نشر دیجیتال شماره های تماس : 02144726474 -02166055853 09124892965- 09120262898
logo-samandehi

شرکت طرح پردازان ایمن گستر

کانون فناوری کودک و نوجوان

تماس با ما